Recital fortepianowy – Hanna Holeksa
Program recitalu :
Szymanowska – Nokturn B-dur
Zarzycki – 2 Mazurki op. 20:
nr 1 b-moll,
nr 2 A-dur
Wieniawski – Sonata op. 22:
- Allegro con brio
- Andante
- Allegro tumultuoso
Lessel – Wariacje op. 15
F. Dobrzyński – Dwa Mazurki op. 37:
nr 1 F-dur,
nr 2 a-moll
Chopin- Rondo a la Mazur op. 5
Hanna Holeksa – solistka, kameralistka, pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zakopanem pod kierunkiem Elżbiety Wierzbickiej. W kolejnych latach kontynuowała edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu, ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, oraz kameralistyki prof. Reginy Strokosz – Michalak, a także studiowała w Hochschule der Kunste Bern pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu, I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu, nagrody Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, czołowych lokat czterech rokrocznych edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Yamaha w Gdańsku. Podczas I edycji Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie wraz z fagocistą Dawidem Smykowskim otrzymała II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. W roku 2003 otrzymała I nagrodę na międzynarodowym konkursie instrumentalnym Odd-Fellows Musikpreis w Bernie, a rok później wygrała RAHN Musikpreis w Zurichu. Pokłosiem tego ostatniego był debiut artystki w Tonhalle w Zurichu.
Wraz z pianistą Patrizio Mazzola i Schweizer Kammerorchester pod dyrekcją Kaspara Zehndera nagrała Koncert na 2 fortepiany KV 242 W.A.Mozarta i Karnawał Zwierząt C. Saint – Saënsa. Dyskografia artystki obejmuje również płyty m. in. z sonatami na skrzypce i fortepian E.Elgara, R.Straussa, K.Szymanowskiego, F.Poulenca i M.Ravela nagrane wraz z Mariuszem Dereweckim dla wydawnictwa fonograficznego Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, trzy albumy z utworami solowymi i kameralnymi P.Rateza i Swana Hennessy’ego nagrane przy udziale Marcina i Ewy Murawskich dla wytwórni Acte Prealable, płyty z utworami kameralnymi A.Tansmana (nagraną jako członek zespołu Vivo Trio – z Magdaleną Kling Fender i Robertem Fenderem, przy udziale altowiolistki Elżbiety Mrożek – Loski) oraz z dziełami H.Wieniawskiego i K.Szymanowskiego (z Kariną Gidaszewską) wydane przez wytwórnię Ars Sonora. Najnowsze wydawnictwa płytowe Hanny Holeksy to krążek zawierający 24 Intermezzi i V Sonatę fortepianową (światowa premiera fonograficzna) Aleksandra Tansmana, oraz nagrana wraz z kontrabasistą Markiem Romanowskim płyta „Współczesne Sonaty – Gubaidulina, Liebermann, Proto”, wydane przez wytwórnię DUX.
Hanna Holeksa w 2016 roku była oficjalnym pianistą na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego w Poznaniu.
Artystka zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka, a jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. W kręgu jej zainteresowań nieustannie pozostaje muzyka polska.
Jest wiceprezesem działającego na terenie Poznania Stowarzyszenia im. Jadwigi Kaliszewskiej, oraz zasiada w zarządzie Fundacji im. Stanisława Liszewskiego.
W 2011 roku obroniła pracę doktorską „Fortepian w twórczości Karola Szymanowskiego”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji kompozytorem i pracy nad jego twórczością solową i kameralną. W czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę kameralistyki, a jej studenci zdobywają laury w konkursach międzynarodowych.