Image Alt

Recital fortepianowy – Hanna Holeksa

Recital fortepianowy – Hanna Holeksa

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy prof. dr hab. Hanny Holeksy, który odbędzie się w niedzielę 23 czerwca o godz. 18.00 w Sali Rycerskiej Zamku w Oporowie.
Cena biletu 10 zł. Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc (tel.: 24 285-91-22) w godzinach od 9.00 do 16.00.

Program recitalu : 

Szymanowska – Nokturn B-dur

Zarzycki – 2 Mazurki op. 20:
nr 1 b-moll,
nr 2 A-dur

Wieniawski – Sonata op. 22:

  1. Allegro con brio
  2. Andante
  3. Allegro tumultuoso

Lessel – Wariacje op. 15

F. Dobrzyński – Dwa Mazurki op. 37:

nr 1 F-dur,
nr 2 a-moll

Chopin- Rondo a la Mazur op. 5  

Hanna Holeksa  – solistka, kameralistka, pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zakopanem pod kierunkiem Elżbiety Wierzbickiej. W kolejnych latach kontynuowała edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu, ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, oraz kameralistyki prof. Reginy Strokosz – Michalak, a także studiowała w Hochschule der Kunste Bern pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu, I nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu, nagrody Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, czołowych lokat czterech rokrocznych edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Yamaha w Gdańsku. Podczas I edycji Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie wraz z fagocistą Dawidem Smykowskim otrzymała II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego. W roku 2003 otrzymała I nagrodę na międzynarodowym konkursie instrumentalnym Odd-Fellows Musikpreis w Bernie, a rok później wygrała RAHN Musikpreis w Zurichu. Pokłosiem tego ostatniego był debiut artystki w Tonhalle w Zurichu.

Wraz z pianistą Patrizio Mazzola i Schweizer Kammerorchester pod dyrekcją Kaspara Zehndera nagrała Koncert na 2 fortepiany KV 242 W.A.Mozarta i Karnawał Zwierząt C. Saint – Saënsa. Dyskografia artystki obejmuje również płyty m. in. z sonatami na skrzypce i fortepian E.Elgara, R.Straussa, K.Szymanowskiego, F.Poulenca i M.Ravela nagrane wraz z Mariuszem Dereweckim dla wydawnictwa fonograficznego Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, trzy albumy z utworami solowymi i kameralnymi P.Rateza i Swana Hennessy’ego nagrane przy udziale Marcina i Ewy Murawskich dla wytwórni Acte Prealable, płyty z utworami kameralnymi A.Tansmana (nagraną jako członek zespołu Vivo Trio – z Magdaleną Kling Fender i Robertem Fenderem, przy udziale altowiolistki Elżbiety Mrożek – Loski) oraz z dziełami H.Wieniawskiego i K.Szymanowskiego (z Kariną Gidaszewską) wydane przez wytwórnię Ars Sonora. Najnowsze wydawnictwa płytowe Hanny Holeksy to krążek zawierający 24 Intermezzi i V Sonatę fortepianową (światowa premiera fonograficzna) Aleksandra Tansmana, oraz nagrana wraz z kontrabasistą Markiem Romanowskim płyta „Współczesne Sonaty – Gubaidulina, Liebermann, Proto”, wydane przez wytwórnię DUX.

Hanna Holeksa w 2016 roku była oficjalnym pianistą na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego w Poznaniu.

Artystka zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych  konkursów pianistycznych i kameralnych, koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka, a jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. W kręgu jej zainteresowań nieustannie pozostaje muzyka polska.

Jest wiceprezesem działającego na terenie Poznania Stowarzyszenia im. Jadwigi Kaliszewskiej, oraz zasiada w zarządzie Fundacji im. Stanisława Liszewskiego.

W 2011 roku obroniła pracę doktorską „Fortepian w twórczości Karola Szymanowskiego”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji kompozytorem i pracy nad jego twórczością solową i kameralną. W czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę kameralistyki, a jej studenci zdobywają laury w konkursach międzynarodowych.

 

Pon. ‒ Niedz.: 10.00 ‒ 16.00
kasa: 10.00 ‒ 16:30
Sezon wiosenno-letni
Pon. ‒ Niedz.: 10.00 ‒ 17.00
kasa: 10:00-16:30

Normalny: 20 zł
Ulgowy: 15 zł

Oporów 34, 99-322 Oporów
tel.: 24 285 91 22

Facebook
Skip to content