Muzeum – Zamek w Oporowie

Pożegnanie naszej Koleżanki Urszuli Kowalskiej

Z wielkim żalem żegnamy Panią Kustosz

Urszulę Kowalską (1952-2021)

naszą emerytowaną Koleżankę, z którą łączyła nas wspólna wieloletnia praca w Muzeum – Zamku w Oporowie i przyjaźń. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego całe swoje 35-letnie życie zawodowe związała z oporowską placówką muzealną, dzieląc z nią kłopoty i sukcesy. Zostawiła nam po sobie pamięć serdecznej Koleżanki, człowieka o niezwykłej delikatności, wrażliwości i wysokiej kulturze osobistej.

Nie do przecenienia jest Jej udział w dorobku naukowym Muzeum i prowadzonych przez Nią badań historycznych nad dziejami regionu kutnowskiego, publikowanych w wydawnictwach muzealnych i regionalnych, poświęconych między innymi: Powstaniu Styczniowemu, życiu i pracy służby folwarcznej, tradycjom ruchu robotniczego i ludowego, badaniom ksiąg metrykalnych Oporowa. Wyniki swoich badań prezentowała także na wystawach czasowych organizowanych w Muzeum – Zamku w Oporowie oraz w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Ś.P. Urszula Kowalska z wielkim talentem pedagogicznym prowadziła szeroko zakrojone tematycznie lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży oraz kółko historyczne przy Muzeum. Wniosła znaczący wkład w poszerzanie i popularyzowanie wiedzy historycznej o Ziemi Kutnowskiej oraz o tradycjach i zwyczajach staropolskich.

W uznaniu zasług otrzymała „Złoty Krzyż Zasługi” oraz odznaki: „Zasłużony Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, „Zasłużony Działacz Kultury” i „Za Zasługi dla Województwa Płockiego”.

Pogrążonej w smutku Rodzinie Zmarłej

składamy wyrazy głębokiego współczucia

Grażyna Kin-Rzymkowska

oraz Pracownicy Muzeum – Zamku w Oporowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.